Lurdský biskup: Můj osobní názor je, že Rupnikovy mozaiky by měly být odstraněny, ale zatím zůstanou

Hlavní zprávy
Datum publikace: 3.7.2024 v 15:55

Mons. Jean-Marc Micas, biskup diecéze Tarbes a Lourdes vydal 2. července tiskové prohlášení, ve kterém uvádí, že Rupnikovy mozaiky zdobící mariánské poutní místo v jihozápadní Francii prozatím nebudou odstraněny. Dále v komuniké stojí, že rozhodl, aby při večerních mariánských procesích již nebyly nasvětlovány.

Rupnikovo dílo zdobí vchod do baziliky od roku 2008, kdy uplynulo 150 let od zjevení Panny Marie čtrnáctileté Bernadettě. Mozaiky se však staly předmětem mnoha diskuzí poté, co byl jejich autor, slovinský kněz Marko Rupnik, obviněn ze sexuálního zneužívání.

"Mnoho obětí sexuálního násilí a zneužívání vyjádřilo své pocity a bolest, kterou pro ně toto dílo nyní představuje," uvedl včera, 2. července, v tiskovém prohlášení biskup Jean-Marc Micas. "Můj osobní názor je, že by bylo vhodnější tyto mozaiky odstranit," vysvětlil v textu. "Nicméně vidím, že názory jsou velmi rozdílné a často polarizované. Měly by být mozaiky ponechány tam, kde jsou? Měly by být zničeny? Měly by být odstraněny nebo vystaveny jinde? Na žádném návrhu nepanuje shoda. Postoje jsou plné vášní a rozdílů," dodává.

Touto otázkou se od listopadu 2023 do současnosti zabývala speciální komise složená z rektora svatyně, biskupa z Lurd, zástupců francouzských i zahraničních obětí zneužívání, odborníků specializujících se na sakrální umění, ale i osob, které se zabývají prevencí a bojem proti zneužívání. Biskup Jean-Marc Micas zároveň bral v potaz názory mnoha dalších lidí, kteří byli ochotni mu zaslat své příspěvky: kardinálů a biskupů, umělců, právníků, obětí i poutníků. 

"Tato situace nemá nic společného s jinými díly, jejichž autoři a oběti jsou již po smrti, někdy i několik století," vysvětluje biskup Micas. "V tomto případě jsou oběti živé a autor také." Dále biskup zdůraznil, že mu nepřísluší uvažovat o statusu uměleckého díla, o jeho "morálce", kterou je třeba odlišovat od morálky jeho autora. "Mým úkolem je zajistit, aby poutní místo přijímalo všechny, zejména trpící, včetně obětí sexuálního zneužívání a útoků, dětí i dospělých. Tito lidé, kteří potřebují útěchu a odškodnění, musí zůstat v popředí."

Jelikož existuje mnoho protichůdných postojů, zda mozaiky odstranit či ne, domnívá se biskup Jean Marc Micas, že nejlepší rozhodnutí ještě nedozrálo. Díla Marka Rupnika u vchodu do baziliky Panny Marie Růžencové tedy zatím zůstanou, ale již nebudou nasvěcována během večerních mariánských procesí. "To je první krok. Budeme spolupracovat s lidmi dobré vůle, kteří jsou ochotni nám pomoci určit další postup," uzavírá biskup.

Zdroj: Vatican News, francouzská sekce


Zpravodajství k problematice z webu cirkev.cz

image:Image Biskup Zdenek Wasserbauer bude sloužit mši svatou za oběti zneužívání

Biskup Zdenek Wasserbauer bude sloužit mši svatou za oběti zneužívání

Datum publikace: 6.9.2024 v 15:56

Všichni, kdo se zejména v církvi setkali s jakýmkoli způsobem zneužívání, jsou zváni k bohoslužbě v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi, kde bude v pátek 13. září od 18 hodin sloužit mši svatou za oběti zneužívání pomocný biskup pražský Zdenek Wasserbauer. Stejně jako loni, i letos, jsou ke mši svaté v předvečer svátku Povýšení svatého Kříže a Panny Marie bolestné zváni všichni, kteří se setkali s jakýmkoli způsobem zneužívání v církvi, v rodině, na pracovišti či kdekoli jinde. Po mši svaté bude možnost hodinové adorace a případného osobního rozhovoru. „S pokorou a soucitem zvu všechny, kdo se v nějaké podobě setkali se zneužíváním.Jejich hlas a jejich příběh si zaslouží být slyšet,“ říká biskup Zdenek Wasserbauer, který má oblast ochrany před zneužíváním na starosti v rámci České biskupské konference. Pozvánka v příloze.

image:Image Arcibiskup Nuzík se bude modlit a hovořit s oběťmi zneužívání

Arcibiskup Nuzík se bude modlit a hovořit s oběťmi zneužívání

Datum publikace: 5.9.2024 v 13:06

Všechny, kdo se zejména v církvi setkali s jakýmkoli způsobem zneužívání, zve arcibiskup Josef Nuzík k modlitbě a společné diskuzi. Setkání se uskuteční v sobotu 14. září 2024 – v den svátku Povýšení sv. kříže a v předvečer památky Panny Marie Bolestné – v prostorách Stojanova gymnázia Velehrad. „Uzdravení z tak bolestných prožitků si mnohdy žádá delší čas, a proto vidím jako důležité v těchto setkáních pokračovat: dát lidem možnost, aby v diskrétní prostředí a bez obav sdíleli své bolesti a zkušenosti, a také do uzdravujícího procesu společně pozvat Boha,“ říká arcibiskup Nuzík.Program v prostorách Stojanova gymnázia Velehrad (vstup v jihovýchodním rohu nádvoří před bazilikou) začne v 9.45 smírnou adorací ve školní kapli. Od 10.30 pak následuje setkání s arcibiskupem: nejprve společné a posléze i s možností soukromého rozhovoru. Již v 9.00 je přitom možné se zúčastnit mše svaté, kterou bude arcibiskup Josef Nuzík slavit v bazilice společně s celou farností.

image:Image Lurdský biskup: Můj osobní názor je, že Rupnikovy mozaiky by měly být odstraněny, ale zatím zůstanou

Lurdský biskup: Můj osobní názor je, že Rupnikovy mozaiky by měly být odstraněny, ale zatím zůstanou

Datum publikace: 3.7.2024 v 15:55

Mons. Jean-Marc Micas, biskup diecéze Tarbes a Lourdes vydal 2. července tiskové prohlášení, ve kterém uvádí, že Rupnikovy mozaiky zdobící mariánské poutní místo v jihozápadní Francii prozatím nebudou odstraněny. Dále v komuniké stojí, že rozhodl, aby při večerních mariánských procesích již nebyly nasvětlovány. Rupnikovo dílo zdobí vchod do baziliky od roku 2008, kdy uplynulo 150 let od zjevení Panny Marie čtrnáctileté Bernadettě. Mozaiky se však staly předmětem mnoha diskuzí poté, co byl jejich autor, slovinský kněz Marko Rupnik, obviněn ze sexuálního zneužívání."Mnoho obětí sexuálního násilí a zneužívání vyjádřilo své pocity a bolest, kterou pro ně toto dílo nyní představuje," uvedl včera, 2. července, v tiskovém prohlášení biskup Jean-Marc Micas. "Můj osobní názor je, že by bylo vhodnější tyto mozaiky odstranit," vysvětlil v textu. "Nicméně vidím, že názory jsou velmi rozdílné a často polarizované. Měly by být mozaiky ponechány tam, kde jsou? Měly by být zničeny? Měly by být odstraněny nebo vystaveny jinde? Na žádném návrhu nepanuje shoda. Postoje jsou plné vášní a rozdílů," dodává. Touto otázkou se od listopadu 2023 do současnosti zabývala speciální komise složená z rektora svatyně, biskupa z Lurd, zástupců francouzských i zahraničních obětí zneužívání, odborníků specializujících se na sakrální umění, ale i osob, které se zabývají prevencí a bojem proti zneužívání. Biskup Jean-Marc Micas zároveň bral v potaz názory mnoha dalších lidí, kteří byli ochotni mu zaslat své příspěvky: kardinálů a biskupů, umělců, právníků, obětí i poutníků. "Tato situace nemá nic společného s jinými díly, jejichž autoři a oběti jsou již po smrti, někdy i několik století," vysvětluje biskup Micas. "V tomto případě jsou oběti živé a autor také." Dále biskup zdůraznil, že mu nepřísluší uvažovat o statusu uměleckého díla, o jeho "morálce", kterou je třeba odlišovat od morálky jeho autora. "Mým úkolem je zajistit, aby poutní místo přijímalo všechny, zejména trpící, včetně obětí sexuálního zneužívání a útoků, dětí i dospělých. Tito lidé, kteří potřebují útěchu a odškodnění, musí zůstat v popředí."Jelikož existuje mnoho protichůdných postojů, zda mozaiky odstranit či ne, domnívá se biskup Jean Marc Micas, že nejlepší rozhodnutí ještě nedozrálo. Díla Marka Rupnika u vchodu do baziliky Panny Marie Růžencové tedy zatím zůstanou, ale již nebudou nasvěcována během večerních mariánských procesí. "To je první krok. Budeme spolupracovat s lidmi dobré vůle, kteří jsou ochotni nám pomoci určit další postup," uzavírá biskup.Zdroj: Vatican News, francouzská sekce

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat tyto stránky, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies. Jde o technické soubory, které jsou nezbytné ke správnému chování webových stránek a všech jejich funkcí. Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou.