Ochrana nezletilých

Bohužel i církev musí čelit případům sexuálního zneužívání nezletilých a zranitelných, které jsou nejen těžkým hříchem, ale i velkým zločinem, a svojí podstatou jdou zcela proti poslání a učení církve.

Papež František označil tři možnosti zneužívání:

Církev řeší tuto problematiku celosvětově a k tomu byla zřízena v roce 2013 Papežská komise na ochranu nezletilých. Papež František vydal dva apoštolské listy motu proprio Jako milující matka (Come una madre amorevole) a Vy jste světlo světa (Vos estis lux mundi)

Dopady zneužívání poznamenají celou osobnost člověka, můžeme je rozdělit na psychologické, fyzické, psychosociální a duchovní. Kdo má zkušenost se zneužíváním, potřebuje přijetí, naslouchání, pochopení a podporu. Nestačí jen omluva či žádost o odpuštění ze strany viníka, ale konkrétní pomoc ze strany církve. Zranění bývá často ukryté hluboko v nevědomí, ozývá se mnohdy až po mnoha letech. Důvodem bývá strach z pachatele i z odsouzení.

Situace v českých a moravských diecézích

Jednotlivé diecéze takovéto případy řeší na základě společného dokumentu Instrukce o postupu biskupů a vyšších představených při předběžném šetření některých trestných činů proti 6. přikázání Desatera na území ČR.

Česká biskupská konference se společně s konferencemi vyšších řeholních představených zřídila Kontaktní místo pro ochranu nezletilých a zranitelných, jehož cílem je zprostředkovat péči a pomoc nezletilým a zranitelným osobám, které se staly obětí zneužití duchovním či laikem v rámci činnosti církve.

Zpravodajství k problematice z webu cirkev.cz

image:Image Lurdský biskup: Můj osobní názor je, že Rupnikovy mozaiky by měly být odstraněny, ale zatím zůstanou

Lurdský biskup: Můj osobní názor je, že Rupnikovy mozaiky by měly být odstraněny, ale zatím zůstanou

Datum publikace: 3.7.2024 v 15:55

Hlavní zprávy

Mons. Jean-Marc Micas, biskup diecéze Tarbes a Lourdes vydal 2. července tiskové prohlášení, ve kterém uvádí, že Rupnikovy mozaiky zdobící mariánské poutní místo v jihozápadní Francii prozatím nebudou odstraněny. Dále v komuniké stojí, že rozhodl, aby při večerních mariánských procesích již nebyly nasvětlovány. Rupnikovo dílo zdobí vchod do baziliky od roku 2008, kdy uplynulo 150 let od zjevení Panny Marie čtrnáctileté Bernadettě. Mozaiky se však staly předmětem mnoha diskuzí poté, co byl jejich autor, slovinský kněz Marko Rupnik, obviněn ze sexuálního zneužívání."Mnoho obětí sexuálního násilí a zneužívání vyjádřilo své pocity a bolest, kterou pro ně toto dílo nyní představuje," uvedl včera, 2. července, v tiskovém prohlášení biskup Jean-Marc Micas. "Můj osobní názor je, že by bylo vhodnější tyto mozaiky odstranit," vysvětlil v textu. "Nicméně vidím, že názory jsou velmi rozdílné a často polarizované. Měly by být mozaiky ponechány tam, kde jsou? Měly by být zničeny? Měly by být odstraněny nebo vystaveny jinde? Na žádném návrhu nepanuje shoda. Postoje jsou plné vášní a rozdílů," dodává. Touto otázkou se od listopadu 2023 do současnosti zabývala speciální komise složená z rektora svatyně, biskupa z Lurd, zástupců francouzských i zahraničních obětí zneužívání, odborníků specializujících se na sakrální umění, ale i osob, které se zabývají prevencí a bojem proti zneužívání. Biskup Jean-Marc Micas zároveň bral v potaz názory mnoha dalších lidí, kteří byli ochotni mu zaslat své příspěvky: kardinálů a biskupů, umělců, právníků, obětí i poutníků. "Tato situace nemá nic společného s jinými díly, jejichž autoři a oběti jsou již po smrti, někdy i několik století," vysvětluje biskup Micas. "V tomto případě jsou oběti živé a autor také." Dále biskup zdůraznil, že mu nepřísluší uvažovat o statusu uměleckého díla, o jeho "morálce", kterou je třeba odlišovat od morálky jeho autora. "Mým úkolem je zajistit, aby poutní místo přijímalo všechny, zejména trpící, včetně obětí sexuálního zneužívání a útoků, dětí i dospělých. Tito lidé, kteří potřebují útěchu a odškodnění, musí zůstat v popředí."Jelikož existuje mnoho protichůdných postojů, zda mozaiky odstranit či ne, domnívá se biskup Jean Marc Micas, že nejlepší rozhodnutí ještě nedozrálo. Díla Marka Rupnika u vchodu do baziliky Panny Marie Růžencové tedy zatím zůstanou, ale již nebudou nasvěcována během večerních mariánských procesí. "To je první krok. Budeme spolupracovat s lidmi dobré vůle, kteří jsou ochotni nám pomoci určit další postup," uzavírá biskup.Zdroj: Vatican News, francouzská sekce

image:Image Rupnikovy mozaiky byly odstraněny z kostela sv. Jana Pavla II. ve Washingtonu

Rupnikovy mozaiky byly odstraněny z kostela sv. Jana Pavla II. ve Washingtonu

Datum publikace: 26.4.2024 v 14:29

Hlavní zprávy

Rada Kolumbových rytířů rozhodla odstranit mozaiky vytvořené P. Marko Rupnikem z kaplí Redemptoris Hominis a Luminous Mysteries v poutním kostele sv. Jana Pavla II. ve Washingtonu. Podle vyjádření bratrstva odporují víře, morálce a křesťanské zbožnosti a nepatří do posvátných prostor. Rada Kolumbových rytířů také oznámila, že díla Rupnika nahradí jiné vhodné liturgické umění a požádala národní představitele rytířů, aby naplánovali odstranění těchto uměleckých děl a zároveň žádá o zveřejnění omluvy za to, že se touto záležitostí nezabývali dříve. Rytíři ve svém prohlášení uvedli: „Mozaiky vytvořené P. Rupnikem v kostele sv. Jana Pavla II. odporují víře, morálce a křesťanské zbožnosti a postrádají uměleckou hodnotu vzhledem k tomu, že se Rupnik dopustil sexuálního zneužívání.“ Rupnikova umělecká díla také bratrstvo vyřadilo ze svých letáků a dalších vydávaných materiálů. Zdroj: Zenit

image:Image Vatikánu byla předložena nová obvinění ze zneužívání Marko Rupnikem

Vatikánu byla předložena nová obvinění ze zneužívání Marko Rupnikem

Datum publikace: 10.4.2024 v 10:14

Hlavní zprávy

Pět obvinění z údajného zneužívání, kterého se měl dopustit P. Marko Rupnik, bylo předloženo 3. dubna Dikasteriu pro nauku víry, kde v současné době probíhá vyšetřování případu, co papež František rozhodl zrušit promlčecí lhůtu v kauze tohoto slovinského kněze. Tyto případy představují další vývoj v kauze kněze Marko Rupnika, jezuity, který je obviněný, že se v průběhu několika desetiletí dopouštěl závažného sexuálního, duchovního a psychického zneužívání u nejméně 20 žen. Jak informovala italská tisková agentura Ansa, obvinění pěti obětí předložila 3. dubna na vatikánském dikasteriu italská právnička Laura Sgrò. Jsou mezi nimi dvě ženy, které se o svá svědectví podělily na únorové tiskové konferenci v Římě, u dalších tří žen jde o dosud neznámé případy.Mirjam Kovac na této tiskové konferenci 21. února uvedla, že trpěla duchovním a psychickým zneužíváním, nikoli však sexuálním, a společně s Glorií Branciani vyprávěly také o tom, co zažívaly v komunitě Loyola, instituci, kterou Rupnik na počátku 90. let ve Slovinsku spoluzaložil.Od října loňského roku, kdy papež František zrušil promlčecí lhůtu této kauzy, se neobjevily žádné další zprávy týkající se Rupnikova vyšetřování. Jak informoval tehdy Svatý stolec, pontifik požádal Dikasterium pro nauku víry, aby obvinění přezkoumalo a zahájilo nový proces. Nečekané veřejné vystoupení dvou údajných obětí na tiskové konferenci v únoru však znamenalo obrat. Několik hodin po jejím skončení vydala vatikánská tisková kancelář prohlášení, ve kterém uvedla, že případ v současné době zkoumá Dikasterium pro nauku víry, a že se v uplynulých měsících na základě příkazu od papeže obrátilo na instituce a osoby, které jsou v této záležitosti různými způsoby zapojeny, aby získalo k případu dostupné informace. Podle tiskového odboru by dikasterium mělo prostudovat veškerou získanou dokumentaci a určit, jak dále postupovat.P. Rupnik zatím neučinil ke kauze žádné prohlášení, pouze je známo, že je od října 2023 inkardinován v diecézi v rodném Slovinsku.Zdroj: CNA

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat tyto stránky, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies. Jde o technické soubory, které jsou nezbytné ke správnému chování webových stránek a všech jejich funkcí. Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou.